Plošinka už slouží handicapovaným a seniorům

17. prosince 2022 Plošinka, tak říkají novému vozu, který letos pořídili z výtěžku Tříkrálové sbírky v Domě sv. Josefa v Chotovicích na Litomyšlsku, kde pomáhají lidem se zdravotním postižením. Devítimístné bezbariérové auto, které pojme až čtyři vozíčkáře, už slouží k přepravě klientů denního stacionáře a sociálně terapeutických dílen.

Plošinku vyzkoušeli také dvojčata Ráďa a Honzík, kteří se po dětské obrně pohybují odmalička na vozíku. „Kluci se do ,domečku´ vždycky moc těší. Mají tu připravený pestrý a pravidelný program. Cítí se tu jako doma, a to je pro nás nejdůležitější,“ říká jejich maminka.

Dvojčata mají řadu zdravotních postižení a problémů, které s věkem ještě přibývají. Jejich maminka, původní profesí prodavačka, je tak už jednadvacet let mámou na plný úvazek. Velkou oporou je rodině také manžel. „Je to jako ve vlnách, chvíli klid a druhý den musíme do nemocnice. Péče o kluky je náročná, ale když odjedou třeba na ozdravný pobyt nebo na prázdniny, tak nám moc chybí,“ svěřuje se maminka dvojčat.Ráďu a Honzíka fascinuje veškerá technika, a tak stihli i krátkou návštěvu charitní prádelny. V denním stacionáři už vládla předvánoční atmosféra. Klienti nacvičovali koledy a divadlo na besídku. „Dopoledne jsme taky zdobili perníčky,“ informuje 93letá Jaruška. Ve výtvarných dílnách vyráběli s klienty svíčky a vánoční dekorace, v keramické zase betlémy nebo anděly. V šicí dílně se už pomalu chystali na jaro. V Domě sv. Josefa se věnují také zahradničení a ve cvičné kuchyni se klienti učí vařit a zpracovávat potraviny, zeleninu nebo bylinky.

„V denním stacionáři nabízíme zázemí a smysluplný program lidem se zdravotním postižením, aby se mohli dál rozvíjet. Posláním sociálně terapeutických dílen je připravit naše klienty do života, aby byli co nejvíce soběstační a dokázali se uplatnit i na trhu práce,“ přibližuje vedoucí centra Lenka Švecová. Do stacionáře a dílen jich dojíždí přes šest desítek z obcí vzdálených i 30 km. S jejich svozem denně pomáhá také Plošinka, se kterou vyráží i na výlety za poznáním, nebo na jarmarky s výrobky z dílen.

Více o službách Domu sv. Josefa v Chotovicích také na www.novehrady.charita.cz.