Tříkrálové peníze jsou na cestě k potřebným

20. května 2020 Jubilejní dvacátý ročník Tříkrálové sbírky se definitivně uzavřel a peníze tak mohou začít pomáhat ve všech regionech naší republiky. K částce, kterou v lednu vykoledovali malí i větší králové do tříkrálových kasiček, přibyly ještě DMS a další dary zaslané na sbírkový účet. K 30. dubnu tak výnos Tříkrálové sbírky 2020 činil 133 803 733 korun.

Díky neúnavné snaze mnoha lidí byl výtěžek sbírky opět rekordní a ten loňský překonal téměř o 11 milionů korun. Poděkování organizátorů míří především k dobrovolníkům, kteří zorganizovali koledování a vyrazili do ulic s tříkrálovou koledou na rtech. Jejich zásluhou a vložili lidé do pokladniček neuvěřitelných 130 347 953 korun. Výsledek svědčí o tom, že dárci přijímali koledníky nejen vlídně, ale především štědře. Zato jim patří velký dík, stejně jako všem těm, kteří neváhali zaslat DMS nebo peníze přímo na účet. Výnos sbírky tím zvýšili o další 3 455 780 korun. „Na koledu sice letos vyrazilo více než 70 tisíc malých králů, přesto zbývá mnoho domácností, které s koledou navštívit nestihneme. Velmi si vážíme všech, kteří přispějí i bez osobního kontaktu, který je pro Tříkrálovou sbírku charakteristický. Je to pro nás důkaz, že lidé sbírce důvěřují,“ vzkazuje Gabriela Víšová, hlavní koordinátorka sbírky. Trikralovy_pruvod_Brno_0D7A0862

Poděkování patří také dlouholetým partnerům, bez nichž by se sbírka nemohla rozvíjet a každý rok tak pomáhat více a více lidem. Jedná se o společnost T-Mobile a Nadaci České spořitelny. Obrovským přínosem pro sbírku jsou zaměstnanci České spořitelny, kteří vykoledovaných 130 milionů přepočítali a vložili na účet. Také k nim míří z Charity díky, stejně jako k zaměstnancům obecních a městských úřadů, kteří letos zapečetili a rozpečetili téměř 25 tisíc pokladniček.

Organizátoři děkují i společnosti Leo Express za letošní novinku – koledování ve vlacích, dále společnosti City Digital Media za propagaci sbírky, Fóru dárců za zprostředkování služby DMS a mediálním partnerům České televizi a Českému rozhlasu. „Děkujeme také chráněným dílnám Reparto Zábřeh, Sansimon Znojmo a dílně Charity Hrabyně za výrobu propagačních předmětů sbírky,“ dodává Gabriela Víšová.

Zásluhou dobrovolníků, dárců i partnerů jsou nyní peníze rozděleny podle předem daného klíče a putují do charitních zařízení a projektů, které charity určily ve svých záměrech už vloni. Mezi klienty charity patří senioři, lidé s hendikepem, rodiny v tísni, lidé bez domova, z vyloučených lokalit nebo sociálně slabí. Tříkrálová pomoc je stejně široká jako spektrum charitních služeb těmto lidem.

Zásadní význam pro sociálních a zdravotní péči v Charitě mají auta, jimiž se pečovatelé a pečovatelky dopravují ke klientům, nebo určená ke svozu klientů. Tříkrálová sbírka každoročně umožní obnovovat charitní vozový park, letos třeba v Holešově, Jihlavě, Dolním Újezdě nebo Odrách. Důležitou součást charitní činnosti tvoří hospicová a paliativní péče – Tříkrálová sbírka ji podpoří v Olomouci, Přerově, Divišově, Rajhradě, Českých Budějovicích, Lišově nebo Tachově. Provoz charitního šatníku bude letos díky sbírce možný ve Slaném, Dačicích či Novém Jičíně. V Českém Krumlově využijí výnos sbírky pro podporu chráněného bydlení, v Červeném Kostelci vymění okna v Domově svatého Josefa, V Českém Těšíně se senioři v charitním domě mohou těšit na nové postele a v brněnské diecézi přispěje sbírka k dalšímu rozvoji projektu charitní záchranné sítě pro lidi, kteří propadnou sítem státní pomoci. V mnoha charitách využijí výnos sbírky unikátním způsobem – v Chomutově přispějí na chov Farní miniškoličky, Ve Zlíně umožní letní pobyt dětem a mládeži s diagnózou SMA a dystrofiemi a na Domažlicku podpoří canisterapii v sociálních službách. Ze zahraniční pomoci jmenujme projekt adopce na dálku charit v královéhradecké diecézi, plzeňské diecézi a pražské arcidiecézi. A to je jen zlomek toho, jak tříkrálové peníze pomohou v České republice i zahraničí.