Tříkrálová koleda v Senátu

11. ledna 2020 V úterý 7. ledna přivítali tříkrálové koledníky senátoři a jejich hosté.

„Spousta hvězdářů zahlédla hvězdu, ale jen tři z nich se vydali na cestu do Betléma, aby se poklonili narozenému Spasiteli. I my bychom měli být takovými hvězdami.“ Těmito slovy končil svoji promluvu kněz, teolog, přírodovědec a publicista Marek Orko Vácha při slavnostní tříkrálové snídani v Senátu Parlamentu České republiky. Ta se konala v úterý 7. ledna v senátní jídelně z podnětu Senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí. Koledovat přišli zaměstnanci Charity převlečení za bájné mudrce. Přinesli radostnou zvěst, provoněli vzduch kadidlem a připomněli Tříkrálovou sbírku, která právě probíhá.

O jejích pravidlech promluvil ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a poté mohli senátoři a další hosté sledovat malou ukázku toho, kde peníze ze sbírky pomáhají. Nejprve se v krátkém spotu představila tréninková kavárna Rígrovka v Kralupech nad Vltavou. Vzápětí Marie Malá a Renata Prokopcová z Oblastní charity Ústí nad Orlicí osobně vylíčily úskalí domácí hospicové péče v orlickém podhůří. Na provoz služby dostávají úhradu od zdravotní pojišťovny, ale na práci s pozůstalými a obnovu vozového parku využijí výtěžek Tříkrálové sbírky. Bez kvalitního vozu by dojíždění za pacienty nezvládly.

Snídaně v Senátu 2020

Vyspělá společnost se pozná podle toho, jak kvalitně se dokáže postarat o své nejslabší členy, zaznělo rovněž v úvodní promluvě M. O. Váchy. Jsme rádi, že jeho slova byla vyslyšena a přítomní senátoři, poslanci, jejich doprovod a novináři v závěru akce přispěli koledníkům do tříkrálových pokladniček.