Ondrův návrat na nohy a do života

12. prosince 2021 O mladého tatínka pečují doma. S nákupem kompenzačních pomůcek pomohli i tři králové.

Po vážné dopravní nehodě zůstal mladý tatínek Ondra upoutaný na lůžko. Místo pobytu v LDN zvolila rodin domácí péči. Pro pacienta s jedná o nejlepší, ale také velmi nákladnou volbu. Kompenzační a rehabilitační pomůcky Ondrovi spolufinancovala i Charita Zlín a Otrokovice – díky fondu vytvořenému z Tříkrálové sbírky.

Při autonehodě utrpěl Ondra, tatínek malé Sáry a dlouholetý zlínský skaut, četné zlomeniny, vážný úraz hlavy a zranění plic. Vyhráno neměl, ani když se probral z umělého spánku. Když se jej v nemocnici podařilo stabilizovat, rozhodla se rodina, že se o něj namísto přesunu do léčebny dlouhodobě nemocných postará doma. V té době nebyl Ondra schopný vstát z postele, ale ani mluvit nebo jíst. S péčí o něj však kromě jeho nejbližších pomáhali i kamarádi a další dobrovolníci. Díky všem těmto lidem dnes Ondřej ovládá pravé končetiny a prostřednictvím jednoduchých odpovědí dokáže komunikovat. Velmi důležitá je emoční stabilita rodinného prostředí, hlavně blízkost dcerky a manželky Anety.

Skaut Ondra

Pro další pokrok bylo nutné, aby Ondra rehabilitoval mimo domov. Rodina tak potřebovala speciální auto, speciální vozík, zvedák z postele a také plošinu, díky níž se mladý muž přepraví po schodišti.

Pořizovací cena plošiny byla 389.850 korun, přičemž Úřad práce přiznal dávku ve výši 90 procent, tedy 350 865 korun. Pomůcka byla dále spolufinancována z výnosu zlínské Tříkrálové sbírky 2021, konkrétně z projektu Přímá pomoc osobám v nepříznivé životní situaci, primárně na Zlínsku, částkou 30 000 korun. Do pomoci se zapojila také Charita Otrokovice, která z výnosu Tříkrálové sbírky konané ve své působnosti, přispěla částkou 8 000 korun na nákup zvedáku k posteli a vozíku. Tedy pomůcek, které zdravotní pojišťovna nehradí.

Více o Ondrovi a Tříkrálové sbírce na Zlínsku najdete na webu Charity Zlín.