Pomohli babičce i dceři

17. prosince 2022   V roce 2002 onemocněla babička paní Jarmily, které bylo 92 let a byla upoutána na lůžko. Tehdy oslovila Charitu poprvé. Pracovníci pečovatelské služby Charity Telč jim tehdy pomáhali například i s koupáním a ošetřováním proleženin, kterými jejich babička trpěla. V roce 2009 pak onemocněla v padesáti letech také dcera paní Novotné, která zůstala na vozíku. Péči potřebovala 24 hodin denně a paní Jarmile bylo tehdy 73 let.

„Věděla jsem, že sama to nezvládnu. Dcera chtěla zůstat doma a řekla mi, ať o pomoc požádám zase Charitní pečovatelskou službu,“ vypráví paní Novotná, jejíž dceři poskytovali pečovatelky péči pětkrát týdně. „Jezdily s dcerou na nákupy, na různé akce do města, na jarmarky. Viděla jsem, že má všechny pečovatelky ráda,“ říká paní Novotná.

Jí i dceři pomáhalo, že nebyly jen spolu doma. Za celých 5 let se nestalo, že by něco nešlo. Pečovatelky se vždy snažily vyhovět všem jejich přáním a potřebám, i když to někdy, dle slov paní Novotné, bylo velmi těžké. „Všechno nám pomohly vyřídit a zorganizovat. Dcera zemřela po šesti letech doma,“ vzpomíná na smutnou událost paní Novotná.

 S někým si popovídat

V roce 2021 měla paní Jarmila nehodu a musela podstoupit operaci. Po propuštění z nemocnice ani chvíli neváhala, a bylo ji jasné, koho osloví s žádostí o pomoc. „Po všech výborných zkušenostech to byla opět Charita a její pečovatelská služba,“ vzpomíná dlouholetá klientka Charitní pečovatelské služby a dodává, „Věděla jsem, že není ostuda nechat si pomoci.“

Nejčastěji jí pečovatelky nakupují věci, které už sama neunese, nebo je potřeba pro ně zajít do některého ze vzdálenějších obchodů. Ochotně také pomáhají s úklidem, protože starost o domácnost je přeci jen náročná a paní Novotná už na vše sama nestačí. paní Jarmila2

„Pečovatelky mi vyřídí záležitosti u lékaře, v lékárně, na úřadě, často mi i poradí, co a jak. Pomůžou i v mimořádných situacích, třeba ve chvíli, kdy se něco rozbije. Hlavně si ale můžu s někým popovídat, podělit se o smutek i radost,“ říká paní Jarmila.

Všude dobře, doma nejlíp

Jelikož se paní Jarmila pohybuje s holí a jen na krátkou vzdálenost, jak sama říká, bez pomoci pečovatelky by už nemohla bydlet sama.

„Nyní za mnou 3x týdně dochází pečovatelka Terezka. Je soucitná, veselá a ochotná. Občas mi donese květiny, ví, že je mám ráda,“ říká klienta Pečovatelské služby Telč.

Službu by prý doporučila všem, kdo už jsou sami nebo těm, kterým onemocní jejich blízcí a potřebují pomoc s péčí o ně.

„Jak se říká, všude dobře, doma nejlíp. S pomocí pečovatelské služby můžeme zůstat doma, i když už ne všechno sami zvládneme. Díky a vděčnost vám všem, kteří mi ve stáří pomáháte. Vím, o čem mluvím,“ říká paní Novotná závěrem.