Vykoledovali jim bydlení

29. srpna 2019 Nový domov díky Tříkrálové sbírce

Eva Hajdová se do Chráněného bydlení sv. Anežky, které provozuje Diecézní charita Brno přistěhovala před pěti lety. Nemohla ani tušit, že se díky pomoci z Tříkrálové sbírky ocitne v docela jiném bytě. Přestože zůstala stále na stejném patře a má pořád stejné vchodové dveře, bydlí teď za nimi v docela jiném a nově vybaveném jednopokojovém bytě s kuchyňským koutem a koupelnou. Proměnila jej rozsáhlá rekonstrukce, která probíhala za provozu chráněného bydlení.

Díky darům Tříkrálové sbírky získala paní Eva a s ní i dalších třináct klientů Chráněného bydlení sv. Anežky pro lidi s chronickým mentálním a duševním onemocněním také nové vybavení do bytů. Větší prostor i nábytek paní Evě umožňuje snazší pohyb v bytě a samostatný život, který by pro ni kvůli hendikepu byl jinak obtížný. „Pokoj je teď úplně jiný, ale díky tomu nábytku jsem si ho mohla uspořádat tak, aby mi to bylo pohodlné," popisuje žena.

Podobně si své byty v chráněném bydlení mohou uzpůsobit i ostatní klienti. „Je pro nás důležité, aby se klienti cítili dobře. Vybavení koupelen bylo již na hranici životnosti, podobně na tom byly kuchyně. Rekonstrukce proto byla velmi důležitá, klienti teď postupně objevují, že nová dispozice i vybavení bytů jsou pohodlnější. Bez financí z Tříkrálové sbírky by to však nebylo možné," popisuje změny vedoucí Chráněného bydlení sv. Anežky Petr Čevelík. Chráněné bydlení v brněnské Žižkově ulici má celkem 30 bytů, paní Eva i další klienti mohou využívat i zahradu, kapli nebo společenskou místnost.

Anna Tišnovská, Diecézní charita Brno