Místo herny je Charita

28. září2 2019 Lidi v nouzi v Kralupech mají díky Tříkrálové sbírce kde bydlet.

Charita Kralupy nad Vltavou vytvořila na místě někdejší herny zázemí nikoliv pro hráče, ale pro lidi v nouzi a pro rodiny, které trápí předlužení. Díky koledníkům Tříkrálové sbírky se podařilo zaplatit spoluúčast v Evropské dotaci. V domě už od března pomáhají lidem dát do pořádku své životy.

„Nevím, co tomu přestěhování Charity na místo herny říkají Kralupští. Ale je to symbolické. Mnoho našich klientů řeší dnes zadluženost. Tímto se nám jeden zdroj hazardu v Kralupech podařilo zlikvidovat. Bohužel není zdaleka jediný. Je hezké, že místo, kde se odehrálo nejedno lidské neštěstí, je teď proměněno ve zdroj pomoci,“ těší se z nového domu ředitelka kralupské Charity Barbora Kovářová. Charita do něj přestěhovala řadu svých služeb a část azylového domu, pro který tu vznikly dva byty v horní části budovy. Pro širokou veřejnost tu otevřeli tzv. tréninkovou kavárnu Rígrovka. „Sice se jedná o malý provoz, ale přesto zde vznikla dvě až tři pracovní místa pro osoby se sníženými kompetencemi nebo v složité životní situaci,“ vysvětluje ředitelka.

Dům však slouží zejména sociálně slabým rodinám. Jejich největšími problémy jsou dluhy, ztráta bydlení, problémy s péčí o děti, řešení rozpadu partnerských vztahů, dohady o děti. „Máme tu maminku vychovávající dvě děti. Přišla k nám z opravdu nuzných podmínek, kdy rodina bydlela v hospodářském stavení na mlatu a i jejich soužití a rodinné vztahy byly daleko od společenské normy. Hrozilo zde odebrání dětí, před kterým se rodina snažila různě kličkovat. Díky naší intervenci, maminka přijmula nabídku bydlení v našem azylovém domě a tím začala psát svůj nový příběh. Dnes po dlouhém běhu a velké snaze obou stran, je maminka samostatná. Bydlí v panelovém bytě, děti navštěvují kralupské školy a různé kroužky,“ popisuje proměnu ředitelka Kovářová. Nakonec se mamince díky prostupnému využití navazujících služeb povedlo získat i stabilní pracovní uplatnění.

Získání dalších prostor má pro Charitu velký význam: rozrostl se prostor pro její služby, ušetřila za nájmy. „Důležitá je pro nás i reklama, kterou zajišťuje mimo jiné zmíněná kavárna. Jsme v centru města a díky kavárně se stáváme pro veřejnost více uchopitelní a lidé mají možnost se seznámit s tím, co skutečně děláme a jaký druh pomoci poskytujeme. Nejsme pro ně podezřelá neziskovka zneužívající dotace pro svoje potřeby,“ vyzdvihuje Barbora Kovářová a dodává: „Kdo si v naší kavárně něco dá, pomáhá. Výnosy totiž budeme vracet zpátky do sociálních služeb, které jsou dlouhodobě podfinancované. Rádi bychom, aby se lidé u nás cítili dobře a vraceli se k nám. Možná jsme pomalejší provoz, zmatenější, ale vítající a respektující,“ usmívá se ředitelka.

K tomu všemu přispěli v Kralupech nad Vltavou právě dárci a koledníci Tříkrálové sbírky, díky nimž se podařilo zaplatit spolufinancování a další náklady spojené se stavbou.