Koleda pomohla při rehabilitaci

27. září 2019 Vykoledované peníze pomáhají konkrétním lidem.

Někdy pomáhají tříkráloví koledníci pečující organizaci, jindy poskytnou pomoc docela konkrétním lidem.

Jedním z nich je Jirka. Je mu dvacet let a trpí kombinovaným postižením, kvůli kterému je nepohyblivý a je odkázaný na péči své maminky Jitky. Nerovnoměrný růst způsobil Jiříkovi velké potíže. Nemůže ani sedět, což dříve zvládal samostatně.

„Jiříkovi pomáhalo neurorehabilitační cvičení s doprovodnými procedurami, kde se viditelně zlepšil a vše bylo na dobré cestě. Ale bohužel se pak objevily další zdravotní potíže,“ vypráví maminka Jitka. Následná léčba bohužel Jiříkův celkový stav nevylepšila.

Jelikož se paní Jitce nepodařilo sehnat finance na opakování velice nutné rehabilitace, byla nucena procedury zaplatit z Jiříkova stavebního spoření. Naspořená částka, celkem 54 tisíc Kč, tak tak pobyt pokryla. Tuto rehabilitaci je však nutné opakovat.

Paní Jitka zarezervovala Jiříkovi další léčebný pobyt, na který už jí však peníze nestačily. Byla zoufalá. Zkusila se obrátit na českobudějovickou Diecézní charitu. Ta prosbu vyslyšela a potřebnou částku 54 tisíc Kč, pro uskutečnění tolik potřebné rehabilitace, vyčlenila z výnosu Tříkrálové sbírky 2019. Jiřík tak zvládl úspěšně další intenzivní rehabilitační pobyt – zpevnil si držení těla i sed a je na první pohled mnohem spokojenější a veselejší. „Samozřejmě je stále co zlepšovat, ale je důležité, že výsledek je vidět,“ raduje se maminka Jitka. Diecézní charita navíc přislíbila pomoc svých koledníků a tedy i opětovnou finanční pomoc pro další potřebné rehabilitace, které usnadní a rozveselí život Jiříkovi i jeho mamince.

Martina Baráková, Diecézní charita České Budějovice