Jak váš příspěvek pomáhá?

Níže na této stránce najdete příběhy konkrétních lidí, kterým sbírka pomohla. Čtěte také:

Světlo, které zachraňuje životy

Světlo, které zachraňuje životy

Závislost má mnohé podoby - alkohol, drogy, automaty. Tomáš si prošel všechny a také dvě neúspěšné léčby. Bylo by snadné ho odsoudit, ale jen dokud si nevyslechnete celý jeho životní příběh...

Foto: Richard BoudaJedním z těch, komu charitní kontaktní centrum pro závislé dalo naději, je i Tomáš. Ve svých 23 letech má za sebou experimentování s alkoholem a marihuanou. Začal s nimi již na „základce“. Pak následoval pervitin na „učňáku“, extáze na technoparty, po rozchodu s dívkou se dokonce přidala i závislost na automatech. Ze školy ho vyloučili, za přechování drog si zadal i s policií a výkonem trestu. Dostal se dokonce i do dluhové pasti za půjčku, kterou si vzal, aby mohl za drogy zaplatit. Má za sebou dvě léčby. K drogám se však vrátil.

Je tak jednoduché vidět vše takto zkratkovitě. Na druhé misce vah je však i druhá část příběhu.

Alkoholik po tátovi

„Rodiče se rozváděli, když mi bylo 17 let. V tu dobu jsem začal mít stavy, kdy mi bylo strašně zle. Měl jsem hrozné pocity úzkosti, bušení srdce, dusil jsem se. Celou dobu jsem to před mámou tajil. Doma jsme nikdy moc spolu nemluvili, nesvěřovali se. Až jsem zkolaboval a skončil v nemocnici. Předepsali mi léky proti depresím,“ povídá Tomáš.

Zpočátku nikdo netušil, že Tomáš léky kombinoval s drogami. „Můj táta je alkoholik. Netušil jsem, že budu mít k tomu taky tak silné sklony,“ popisuje začátky Tomáš. Dnes se opět vrátil k léčbě, dochází na ní ambulantně, našel nové zaměstnání, splácí půjčku a zároveň navštěvuje službu Následné péče jihlavské Charity, která pomáhá lidem zařadit se do společnosti po ukončení léčby.

Foto: Richard BoudaKdo to nezažil, nepochopí

Nikdo z nás snad ani netuší, že život v abstinenci je možná ještě těžší než v době závislosti. Když totiž lidé opustí brány léčebny, dostihnou je předchozí „hříchy“ – důsledky rozvrácených vztahů, trestní činnosti, ztráty zaměstnání, domova. „Kdo si neprošel závislostí, tak úplně nepochopí, co se ve mně opravdu odehrává. Možná proto to odsuzuje,“ říká Tomáš.

I kdyby byl jediný, kdo svůj boj se závislostí skutečně vyhraje, stojí za to, aby Charita při něm stála a neodvracela se. Tomáš potkal „Káčko“ třeba jen náhodu. Někdo mu dal sirky, kde byl kontakt na jihlavské centrum „U Větrníku“. To světlo mu ale možná zachránilo život…  V Charitě brněnské diecéze působí dvě desítky služeb prevence a pomoci v závislosti na návykových látkách. Může je provozovat také díky Tříkrálové sbírce. V loňském roce do těchto služeb směřovalo více než 800 tisíc korun.  

Tlačítko - chci koledovat Talčítko přispětTalčítko příběhy