Jak váš příspěvek pomáhá?

Níže na této stránce najdete příběhy konkrétních lidí, kterým sbírka pomohla. Čtěte také:

Paní Jaruška: Našla jsem domov a radost do života

Paní Jaruška: Našla jsem domov a radost do života

Když před lety ovdověla, začala se obávat, že to sama nezvládne. Z dětství si totiž nese následky obrny a v životě prošla nejednou zkouškou. Těžké chvíle překonala i díky nové zálibě - vystřihování.

Paní Jaruška Tillingerová pochází z Vysokého Mýta a loni oslavila 80. narozeniny. Do Ústí nad Orlicí přišla za prací v roce 1953 a založila tu i rodinu. Pracovala v administrativě, na vysokou školu ji bohužel kvůli tatínkovi, který byl voják, nevzali.

"S manželem jsme vychovali dva syny, ale roce 1986 jsem ovdověla," popisuje paní Jaruška. Tehdy začala pociťovat samotu a obavy z vývoje svého zdravotního stavu. Protože si životem nese následky dětské obrny, měla strach ze ztráty soběstačnosti. Lékařka jí tehdy doporučila právě zrekonstruovaný Dům pokojného stáří sv. Kryštofa v Ústí nad Orlicí-Kerharticích, kam se v červnu 1999 nastěhovala. Jde o zařízení Oblastní charity Ústí nad Orlicí, jeho vybavení a provoz je také podpořen z výtěžku Tříkrálové sbírky.

Tady jsem spokojená

A jak se tu paní Jarušce líbí? „Tady jsem doma. Děvčata (pečovatelky) mi se vším pomůžou - s úklidem, hygienou, prádlem. Jsou moc hodný. Občas jdu dolů do denního stacionáře, kde si povídáme s paní Kovářovou o ručních pracích. Před 4 lety pro mě objevila vystřihování. Tehdy jsem na tom byla zdravotně dost špatně.“

I když v životě neměla paní Tillingerová všechno růžové a musela leccos překonat, rozdává dobrou náladu a spokojenost. Možná právě proto si umí vážit toho, co je pro jiné samozřejmostí: výhledu z okna, sluníčka a přírody, dětí a vnoučat… V Domě pokojného stáří sv. Kryštofa žije 14 let, pravidelně ji navštěvují synové s rodinami i švagr, a jak sama říká, je spokojená: „Docela to v tom životě šlo… kluci se mně povedli a vnoučata jsou taky prima. Moc bohatý jsme teda nikdy nebyli, ale nenaříkám… A tady jsem moc spokojená.“

 

Tlačítko - chci koledovat Talčítko přispětTalčítko příběhy