Jak váš příspěvek pomáhá?

Níže na této stránce najdete příběhy konkrétních lidí, kterým sbírka pomohla. Čtěte také:

Paní Jana: Povodeň beru jako nový začátek

Paní Jana: Povodeň beru jako nový začátek

Velká voda jí poničila čerstvě koupený domek, kam zrovna stěhováci přivezli nábytek a který ještě nestihla pojistit. Díky Charitě a Tříkrálové sbírce má teď aspoň to nejnutnější a je odhodlaná se nevzdávat.

„Mami, a nebojíš se vody?“ ptala se dospělá dcera paní Jany, které padl do oka starší domek v Lounkách poblíž Roudnice nad Labem. Pomoc po povodníchMalý kamenný dům zastrčený v cípu návsi totiž vyplavily povodně počátkem tisíciletí. „Je mi šedesát let, dalších záplav se nedožiju,“ mávla rukou paní Jana a těšila se, jak tady jednou, v důchodu, bude šít medvídky a pačvorkové deky.

V polovině května podepsala kupní smlouvu a koncem měsíce nastal kýžený den D: stěhováci přivezli nábytek pečlivě obalený ochrannou fólií, aby se nikde nepoškrábal, a složili ho v přízemí. V tu chvíli však už vydatně pršelo...

„Místo do pojišťovny, kde jsme chtěli nový dům pojistit, jsme jeli v pondělí rovnou do Lounek, vynášet do patra to nejdůležitější,“ vzpomíná Jana. Labe rychle vystoupalo z koryta a uvnitř bylo brzy kalné vody po prsa. V blátivé směsici plavalo vše, co sem těžká parta před několika dny nanosila. Jana přišla o nábytek, vybavení, většinu svršků a své oblíbené knihy.

Rychlá pomoc díky Tříkrálové sbírce

Když voda opadla, pomohli dobří lidé, třeba i dobrovolníci z daleka, také noví sousedé. A také Charita ČR, která má díky Tříkrálové sbírce rezervu pro mimořádné situace a může tak lidem okamžitě nabídnout pomocnou ruku.

Pomoc po povodníchObě přízemní místnosti kamenného domku jsou dnes dočista holé, bez omítek a bez podlah, jen šedavé pruhy vysoko na okenních tabulkách ukazují, kam až sahala voda. „Je to jen nábytek, kdyby člověk přišel o zdraví, je to horší,“ říká s klidem paní Jana, která letos proděla operaci páteře a na podzim ji navíc čeká chirurgický sál znovu. „Ještě minulý týden jsem měla blbý sny, že se brodím bahnem, samý slejváky… ale dnes už je to dobrý…,“ dodává. Nicméně v létě ji čeká spousta dřiny a zařizování. „Beru to jako nový začátek…,“ říká statečně.

Zatím bydlí v patře mezi pytli s oblečením, spí na karimatce a na čtení svítí s hnědou stolní lampičkou. „Tu lampičku mám také od Charity. Roudnickou Charitu si chválím, jsou úžasní,“ uvádí na adresu svých pomocníků.

Tlačítko - chci koledovat Talčítko přispětTalčítko příběhy