Jak váš příspěvek pomáhá?

Níže na této stránce najdete příběhy konkrétních lidí, kterým sbírka pomohla. Čtěte také:

Mirek: Žil jsem na ulici, teď mám práci i partnerku

Mirek: Žil jsem na ulici, teď mám práci i partnerku

Když ovdověl, dostal se do problémů a přišel o práci. Po deseti letech bez domova našel pomoc v charitním středisku pro lidi s psychickým postižením. A už se těší, jak sám bude koledovat v Tříkrálové sbírce.

Život pana Mirka byl plný zvratů a nečekaných událostí. V mládí se oženil a se ženou žil spokojeně 25 let. Pracoval u spojů jako montér-kabelář. Co osud nechtěl, manželka onemocněla a záhy zemřela. Od té doby měl pan Mirek problémy – přišel o práci a neměl dostatek financí. „Stal se ze mě bezdomovec a takhle jsem žil 10 let,“ popisuje pan Mirek.

Klient Oázy pokojeV loňském roce se zkontaktoval se svou sestrou, která žije v Oáze pokoje, ve středisku Charity Frýdek-Místek pro lidi s psychickým onemocněním. „Tam mi doporučili, abych navštívil charitní terénní službu," pokračuje Mirek.

Náročné putování

Loni v srpnu byl náhle hospitalizován v Psychiatrické léčebně. Naštěstí už byl v kontaktu s Charitou a tak mu sociální pracovnice mezitím hledaly vhodné ubytování. V kraji se však nic nenašlo a tak pan Mirek skončil v jednom necharitním Domově v severních Čechách.

Od data přijetí do Domova nebyla možnost se s panem Mirkem spojit. Až v únoru přišel poštou dopis jeho sestře. „Psal jsem sestře, že v Domově se mi nelíbí, zbili mě, škrtili, okradli a chtěl jsem se vrátit do Frýdku-Místku.“ Nakonec se pro Mirka uvolnilo místo ve stejném zařízení, kde pobývá jeho sestra.

Klient Oázy pokoje ve Frýdku-MístkuZůstává optimistou

„V Oáze se mi líbí. Sestřičky se hezky starají, dobře tu vaří a po všech stránkách se mám dobře. Jsem velmi rád, že jsem tady se sestrou a našel jsem si na Oáze i přítelkyni,“ popisuje prožitý půl rok pan Mirek. I přes těžký život zůstává optimistou a je vděčný, že má, kde bydlet. „Jsem moc rád, že mám možnost i pracovat - na zahradě sekám trávu a pomáhám, s čím je potřeba. Také rád dělám v dílnách, nejraději vyrábím z keramiky sluníčka.“

Tříkrálová sbírka pomáhá v Oáze pokoje pro psychicky nemocné nejen k udržení provozu služby, ale také v roce 2007 probíhalo díky této sbírce zateplení budovy a podařilo se pořídit osobní automobil. Část klientů této služby také chodí každoročně koledovat v rámci Tříkrálové sbírky. Do následujícího ročníku se hodlá zapojit i pan Mirek a je rád, že tak může i on pomoci lidem v nouzi.

Tlačítko - chci koledovat Talčítko přispětTalčítko příběhy