Jak váš příspěvek pomáhá?

Níže na této stránce najdete příběhy konkrétních lidí, kterým sbírka pomohla. Čtěte také:

Žanetka: Navzdory těžké nemoci touží po vzdělání

Žanetka: Navzdory těžké nemoci touží po vzdělání

Po narození vážila jen 1,7 kg a doktoři jí nedávali velké šance. Díky velké bojovnosti, odvaze rodiny a také dárcům z Česka je dnes tato čečenská holčička veselá, učí se číst i počítat a hraje si s kamarády.

Žanetka s rodinouKdyž se paní Judajevové narodila malá holčička, doktoři jí oznámili špatné zprávy. Její dcerka vážila po porodu pouhé 2,4 kg, o den později dokonce jen 1,7 kg a lékaři se shodli, že dlouho naživu nezůstane.

Malou Žanetku odvezli do jiného města a situace se trochu zlepšila, ještě než oslavila první narozeniny ale přišla další krize. "Naší dcerce se zpomalil růst, doktoři zjistili, že jí rostou kosti, ale šlachy se nevyvíjejí," popisuje paní Judajevová, obyvatelka obce Ojschara ve  válkou a terorismem těžce zkoušené Čečně.

Rodiče stáli před těžkou volbou - má jejich dcerka podstoupit velmi riskantní operaci? Impuls přišel až ve chvíli, kdy bylo Žanetce pět let. "Přišla za námi a řekla, že by si chtěla hrát s jinými dětmi," popisuje okamžik těžkého rozhodnutí paní Judajevová.

Díky Tříkrálové sbírce si čte a nezlobí

Během jednoho roku dívku šestkrát operovali. Díky úsilí doktorů i lékařů je na tom dnes mnohem lépe a až dostatečně vyroste, čeká ji poslední operace. Rodiče si ale uvědomují, že zdraví není všechno a přáli by si, aby se Žanetka stala plnohodnotným členem společnosti.

Učení i hry jí baví"V roce 2011 jsme proto dívku přijali do našeho vzdělávacího projektu pro děti se speciálními potřebami, který je financován také z Tříkrálové sbírky," popisuje Tomáš Tetiva, vedoucí čečenské mise Charity Česká republika.  

Díky speciální výuce se Žanetce zlepšila jemná motorika rukou, naučila se počítat a číst. Změnilo se i její chování, je hodnější a poslušnější. Dříve uzavřená dívka se dnes s radostí účastní různých činností s dalšími dětmi i dospělými.

Tomáš Tetiva uzavírá: "Rodiče nemohou uvěřit, že dcera dělá takové pokroky. Dokonce pomáhá mamince s nejmladším, pátým sourozencem. A její matka má další životní cíl – chtěla by, aby Žaneta dosáhla vysokoškolského vzdělání. Určitě se jí to podaří!"

Tlačítko - chci koledovat Talčítko přispětTalčítko příběhy