Jak váš příspěvek pomáhá?

Níže na této stránce najdete příběhy konkrétních lidí, kterým sbírka pomohla. Čtěte také:

Ivana: Chci se vrátit do normálního života

Ivana: Chci se vrátit do normálního života

Kdo jsou bezdomovci? Často lidé s psychickým onemocněním, kterým se nedostalo potřebné pomoci. Patří mezi ně i paní Ivana, jejíž život se díky Tříkrálové sbírce pomalu vrací do správných kolejí.

Problémy paní Ivany začaly, když jí bylo osmnáct let. „Tehdy jsem prodělala zápal mozkových blan a od té doby se to se mnou táhne,“ říká. „Navíc jsme měli problémy v rodině. Dlouho jsem žila společně s tátou, který byl zdravotně postižený.“

Problémový vztah s partnerem ještě umocnil její špatný psychický vztah a došlo na nejhorší. Kvůli neplacení nájemného skončila na ulici, v bezdomovecké komunitě na Domažlicku. Také jí byla omezena právní způsobilost. Naštěstí se dostala do azylového domova a její život nabral pomalu správný směr.

Chtěla jsem se změnit

Paní Ivana v tkalcovské dílně„Chtěla jsem z azyláku pryč, protože mně vadili klienti, kteří tam chodili,“ pokračuje v líčení svého osudu. „Na ulici to byli většinou opilci a feťáci a nechtěli nic měnit. Já jo.“ Obrátila se tedy na sociální pracovnici a našla příležitost v Centru sociální rehabilitace sv. Vavřince v západočeské obci Meclov.  To poskytuje pobytovou formu sociální rehabilitace klientům s psychickým handicapem.

Klienti s duševními poruchami pracují v Meclově v polytechnické a textilní dílně, kde vznikají různé dekorativní doplňky, užitkové předměty, malované vitráže, šperky apod.  Cílem služby je umožnit jim žít běžným způsobem. Paní Ivana se v dílnách věnuje hlavně tkaní. Kromě toho ale ráda vaří a je jednou ze dvou klientek Centra, které se dokáží při pravidelných službách v kuchyni postarat o všech 15 klientů.

Dobrý příklad

 „Pravidelně jezdím do Domažlic za svou opatrovnicí a příští rok chceme požádat o navrácení způsobilosti“, říká s nadějí v hlase. Podle vedoucí zařízení Ivany Havlíčkové to není vyloučené. „Ivana je dobrý příklad toho, jak klientovi s duševním onemocněním prospěje režim pobytu a práce, který je nevylučuje z běžného způsobu života,“ upozorňuje. „Je aktivní a určitě se psychicky zlepšuje.“ Důkazem příznivého vývoje je i vztah, který v Centru navázala. S partnerem žijí společně v garsoniéře v podkroví objektu.

Projekt Centrum sociální rehabilitace sv. Vavřince a sociálně terapeutické dílny sv. Josefa byl financován z prostředků Evropského sociálního fondu.  K pokrytí nákladů na provoz pomáhá každoročně i Tříkrálová sbírka. V roce 2013 příspěvek činil téměř 125 000 Kč.

Tlačítko - chci koledovat Talčítko přispětTalčítko příběhy